Ayvalık Hakkında Herşey

Ayvalık'a Nasıl Gidilir?

Ayvalık; İstanbul’dan ulaşım; Ankara’dan ulaşım; Otobüs ile; Havayolu ile; İstanbul’a 520 km Ankara’ya 650 km İzmir’e 150 km. Bursa’ya 185 km. uzaklıktadır. Balıkesir’e 125 km. uzaklıktadır. 1.nci güzergah Kocaeli üzerinden, Yalova, Bursa, Balıkesir üzerinden Ayvalığa ulaşabileceğiniz gibi 2.nci güzergah, Yenikapı’dan arabalı vapur ile Bandırma’ya geçebilir. Bandırma üzerinden Ayvalığa ulaşabilirsiniz. 3.ncü güzergah ise, Tekirdağ, Çanakkale boğazından arabalı vapur karşıya geçerek Ayvalığa ulaşabilirsiniz. Ayvalık, İstanbul arası yaklaşık 8 saat sürmektedir Eskişehir, Bursa, Balıkesir yolu üzerinden Ayvalığa ulaşabilirsiniz.

Ayvalık, Ankara arası yaklaşık 11 saat sürmektedir. Ayvalığa, çoğu büyükşehirden direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havaalanı üzerinden gelinebilinir. Havaalanı Ayvalık arası yaklaşık 170 km. Mesafede olup, yol 2 saat kadar sürmektedir. G Temizel G Temizel Ayvalık’da gezeceğiniz her sokak tarih kokar. Bölgeye yakın yerlerden çıkarılan taştan yapılmış yüzyıllık tarihi yapılar, güzellikleri ve halen dimdik ayakta duruyor olmaları halen çok etkileyicidir. Küçükköy tarihi bir köydür. Yüzyıllardır yaşayan kültürlerin izlerine rastlanır bu çevrede. 19. yüzyıldan kalma çok sayıda Rum mimarisi vardır. Rumlar zamanında burada üç kilise ve üç manastır bulunuyordu. Bunlardan şimdi camii olarak kullanılan Aya Athanasiu kilisesi sağlam olarak durmaktadır vede yakın restore çalışmaları halen devam etmektedir.

Köy içinde Rum yapısı eski çeşmeler ve de sarımsak taşı atölyelerini görebilirsiniz. Ayvalık mübadele öncesinde çoğunlukla Rumların yaşadığı bir sahil kasabasıdır. Rumlardan ve öncesinde bu kıyılarda yaşamış diğer milletlerden kalan görülmesi gereken en meşhur tarihi yapılar şöyledir; Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi, Aya Athanasiu Kilisesi, Ayvalık Ayazma Kilisesi, Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi, Cunda Adası Despot Evi, Cunda Adası Kız Okulu. Tarihi Ayvalık Rum Evleri ve Kiliseleri. Ayvalık deniz kıyısında oluşu ile deniz mahsulleri ile yapılan yemek kültürünün oldukça belirgin olduğu bir yer. Denizden çıkan balığından midyesine hemen hemen her şey usta ellerde lezzetli yemeklere, mezelere dönüşüyor. Ayvalık merkezde iskele civarında ve Cunda’da balık ve diğer deniz mahsullerini yapan iddialı, popülerliği ülke dışına taşmış restoranlar var.

Gurme Turizmi Bölgeye gelen yabancıların mutlaka uğraması gereken yerlerden birisidir Ayvalık da bulunan Şeytan Sofrası. Muhteşem doğa manzarasını, gün batımında izlemenin keyfine varabileceğiniz nadir yerlerden birisidir burası. Tepeye vardığınızda ziyaretçiler tarafından dilek dilenerek içine bozuk para atılan bir ayak izi göreceksiniz. İşte inanışa göre bu ayak izi Şeytan’a ait. Diğer ayağının izinin de dağda bulunduğu söylenmekte. Ancak tabiî ki tüm bunlar bir efsane. İster bu efsanenin bir parçası olur bir dilekte bulunursunuz isterseniz de eşsiz manzaranın tadını doyasıya yaşarsınız, tercih sizin.

Ancak; eğer Ayvalıktaysanız kesinlikle Şeytan Sofrasına uğramadan ayrılmayın.

İyi Tatiller Dileriz…